baner

Wideodermatoskopia

BADANIA WSTRZYMANE DO ODWOŁANIA

W ramach poradni onkologicznej przeprowadzane są badanie wideodermatokospowe, które pozwala na:

 • diagnostykę zmian barwnikowych,
 • diagnostykę zmian podejrzanych o nowotwory,
 • cyfrową dokumentację zmian melanocytowych,
 • porównywanie obrazów w określonych odstępach czasu,
 • jest badaniem przesiewowym pod kątem czerniaka.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nowotworu skóry zaliczamy:

 •  wiele znamion (im więcej ich masz, tym ryzyko jest wyższe!),
 • znamiona barwnikowe (szczególnie duże o średnicy >1 cm),
 • jasna karnacja skóry,
 • czerniak w Twojej rodzinie,
 • czerniak lub inny nowotwór w Twoim przypadku,
 • nadmierne opalanie, szczególnie w dzieciństwie.

CO TO JEST DERMATOSKOPIA I WIDEODERMATOSKOPIA?

Dermatoskopia jest prostą i sprawdzoną metodą diagnostyczną polegającą na oglądaniu zmian skórnych w dużym powiększeniu. Dermatoskop w rękach doświadczonego lekarza onkologa staje się doskonałym narzędziem ułatwiającym postawienie właściwej diagnozy, co w przypadku wczesnego rozpoznania czerniaka może zadecydować o życiu.

Dermatoskopia to badanie nieinwazyjne, niebolesne, z możliwością komputerowej archiwizacji badanych zmian skórnych i ich porównania po upływie czasu. Umożliwia ona wykrywanie czerniaków i raków skóry dużo wcześniej, niż przy tradycyjnej ocenie klinicznej (badaniu tzw. „gołym okiem”).

Światło spolaryzowane stosowane w dermatoskopie wnika w skórę co sprawia, że struktury położone głębiej stają się widoczne.

Wideodermatoskopia jest oparta na tej samej zasadzie, co dermatoskopia. Różni się jedynie możliwością odtworzenia obrazu dermatoskopowego na ekranie komputera. Jest nieco bardziej precyzyjna niż zwykła dermatoskopia. Podstawową zaletą nowych systemów wideodermatoskopowych jest możliwość zapisania obrazu w formie elektronicznej i ocena przy kolejnym badaniu kontrolnym, czy znamię barwnikowe uległo zmianie w okresie między badaniami.

Nasza poradnia onkologiczna dysponuje programem komputerowym MoleAnalizer sprzężonym z nowoczesnym wideodermatoskopem. MoleAnalizer jest systemem ekspertowym w diagnostyce zmian zarówno melanocytowych, jak i nie melanocytowych.

Dysponując jednym z najnowocześniejszych sprzętów medycznych, oceniających zmiany patologiczne skóry (dermatoskop firmy Heine i wideodermatoskop firmy FotoFinder), dokonujemy profesjonalnych badań przesiewowych. Natomiast u Pacjentów wymagających ścisłego monitorowania zmian skórnych (zespoły znamion dysplastycznych, predyspozycje rodzinne lub fenotypowe), wykonujemy „mapę ciała” z archiwizacją poszczególnych zmian.

Dokładna kontrola cyfrowa skóry przy dużej ilości zmian barwnikowych daje największą pewność co do rzetelnego i pewnego rozpoznania. Jest to w chwili obecnej najlepsza metoda profilaktyki nowotworów skóry.

 

 

 

Cena badania: 170 zł.