baner

Porady medyczne

ZAĆMA - ZŁODZIEJ WZROKU

W ostatnich latach zaćma uważana jest przez specjalistów za chorobę cywilizacyjną. Nie jest już chorobą jedynie osób starszych, często jej początki można zaobserwować u coraz młodszych osób, nawet tych po 40. roku życia. Jest to główna przyczyna ślepoty na świecie, rocznie dotkniętych tą chorobą jest około 17 milionów osób. Jedyną skuteczną metodą walki z zaćmą jest jej operacja. Dzięki nowoczesnej medycynie już w kilka minut można odzyskać prawidłową ostrość wzroku.

Wirus HCV - cichy zabójca

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Myślisz, że ten problem Cię nie dotyczy?

CUKRZYCA W PYTANIACH

Cukrzyca jest chorobą w której mechanizm przemiany glukozy, podstawowego składnika odżywczego, nie działa prawidłowo w wyniku czego dochodzi do podwyższonego stężenia cukru we krwi.

Przyczyną cukrzycy są zaburzenia produkcji lub działania w organizmie insuliny - hormonu, który jest wytwarzany w trzustce i odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów.

NIEDOCENIANA WITAMINA D

Zdaniem wielu dietetyków, witamina D to najbardziej niedoceniana substancja odżywcza potrzebna naszemu organizmowi.

Kojarzy się głównie z zapobieganiem krzywicy u dzieci, a tymczasem jest jedną z najważniejszych witamin odpowiedzialnych za zdrowie osób dorosłych! Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu tkanek, organów i komórek.

ŻYCIE PO ZAWALE

-Jak żyć po zawale serca?

 Przebycie zawału powinno być ostrzeżeniem dla Pacjenta i wymaga zweryfikowania tzw. czynników ryzyka tej choroby. Przyczyną zawału jest w największym stopniu miażdżyca tętnic wieńcowych serca. Należy wykluczyć hypercholesterolemię, obecność cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, wyeliminować palenie tytoniu.