baner

Porady medyczne

WSZYSTKO O NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia manifestującą się wartościami ciśnienia równymi  i wyższymi od 140/90 mm Hg. Należy do chorób cywilizacyjnych i dotyczy ok. 45% wszystkich mieszkańców Europy.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZNIE A CHOROBY NEREK

W praktyce klinicznej obserwujemy, iż  znaczny odsetek pacjentów z chorobami nerek cierpi również na nadciśnienie tętnicze. Z drugiej strony wśród głównych przyczyn (obok cukrzycy i kłębuszkowego zapalenia nerek) prowadzących do przewlekłej choroby nerek (PChN) wymienia się nadciśnienie tętnicze.

ZAĆMA - ZŁODZIEJ WZROKU

W ostatnich latach zaćma uważana jest przez specjalistów za chorobę cywilizacyjną. Nie jest już chorobą jedynie osób starszych, często jej początki można zaobserwować u coraz młodszych osób, nawet tych po 40. roku życia. Jest to główna przyczyna ślepoty na świecie, rocznie dotkniętych tą chorobą jest około 17 milionów osób. Jedyną skuteczną metodą walki z zaćmą jest jej operacja. Dzięki nowoczesnej medycynie już w kilka minut można odzyskać prawidłową ostrość wzroku.

Wirus HCV - cichy zabójca

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Myślisz, że ten problem Cię nie dotyczy?

CUKRZYCA W PYTANIACH

Cukrzyca jest chorobą w której mechanizm przemiany glukozy, podstawowego składnika odżywczego, nie działa prawidłowo w wyniku czego dochodzi do podwyższonego stężenia cukru we krwi.

Przyczyną cukrzycy są zaburzenia produkcji lub działania w organizmie insuliny - hormonu, który jest wytwarzany w trzustce i odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów.