baner

Porady medyczne

NADCIŚNIENIE TĘTNICZNIE A CHOROBY NEREK

W praktyce klinicznej obserwujemy, iż  znaczny odsetek pacjentów z chorobami nerek cierpi również na nadciśnienie tętnicze. Z drugiej strony wśród głównych przyczyn (obok cukrzycy i kłębuszkowego zapalenia nerek) prowadzących do przewlekłej choroby nerek (PChN) wymienia się nadciśnienie tętnicze.

Wirus HCV - cichy zabójca

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Myślisz, że ten problem Cię nie dotyczy?

CUKRZYCA W PYTANIACH

Cukrzyca jest chorobą w której mechanizm przemiany glukozy, podstawowego składnika odżywczego, nie działa prawidłowo w wyniku czego dochodzi do podwyższonego stężenia cukru we krwi.

Przyczyną cukrzycy są zaburzenia produkcji lub działania w organizmie insuliny - hormonu, który jest wytwarzany w trzustce i odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów.

NIEDOCENIANA WITAMINA D

Zdaniem wielu dietetyków, witamina D to najbardziej niedoceniana substancja odżywcza potrzebna naszemu organizmowi.

Kojarzy się głównie z zapobieganiem krzywicy u dzieci, a tymczasem jest jedną z najważniejszych witamin odpowiedzialnych za zdrowie osób dorosłych! Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu tkanek, organów i komórek.

ŻYCIE PO ZAWALE

-Jak żyć po zawale serca?

 Przebycie zawału powinno być ostrzeżeniem dla Pacjenta i wymaga zweryfikowania tzw. czynników ryzyka tej choroby. Przyczyną zawału jest w największym stopniu miażdżyca tętnic wieńcowych serca. Należy wykluczyć hypercholesterolemię, obecność cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, wyeliminować palenie tytoniu.