baner

ZAĆMA – ZŁODZIEJ WZROKU

W ostatnich latach zaćma uważana jest przez specjalistów za chorobę cywilizacyjną. Nie jest już chorobą jedynie osób starszych, często jej początki można zaobserwować u coraz młodszych osób, nawet tych po 40. roku życia. Jest to główna przyczyna ślepoty na świecie, rocznie dotkniętych tą chorobą jest około 17 milionów osób. Jedyną skuteczną metodą walki z zaćmą jest jej operacja. Dzięki nowoczesnej medycynie już w kilka minut można odzyskać prawidłową ostrość wzroku.

Zaćma to zmętnienie soczewki, czyli normalnie przezroczystej struktury w oku odpowiedzialnej za tworzenie ostrego obrazu na siatkówce i umożliwiającej prawidłowe widzenie. Z wiekiem, na ogół po 40. roku życia dochodzi do procesu utraty przez soczewkę elastyczności co powoduje konieczność stosowania okularów do czytania. Po 70. roku życia soczewka powoli mętnieje, co prowadzi do nieostrego widzenia nie dającego się korygować okularami.

Pierwszymi objawami zaćmy, które powinny pacjenta zaniepokoić są początkowe zaburzenia widzenia w złych warunkach oświetlenia, trudności przy prowadzeniu samochodu nocą, później wrażenie jakby patrzyło się przez brudną szybę a na końcu pogorszenie widzenia uniemożliwiające funkcjonowanie.

Zaćmę stosunkowo łatwo całkowicie wyleczyć stosując leczenie operacyjne. Czasem nawet uzyskując tak dobre widzenie, jakiego pacjent nie miał nigdy w życiu.

Korzyści z usunięcia zaćmy:

  • jaśniejsze, żywsze kolory
  • ostrzejsze widzenie
  • pozbycie się lub znaczne zmniejszenie mocy okularów do dali
  • nowa jakość i większy komfort życia

3 ETAPY BY ZOBACZYĆ ŚWIAT WYRAŹNIEJ

Etap 1 – wizyta kwalifikacyjna

Podstawą kwalifikacji do zabiegu są badania ogólno-lekarskie czyli wywiad dotyczący przebytych i aktualnych chorób. Na ogół zleca się badania krwi takie jak morfologię, poziom elektrolitów i glukozy. Natomiast coraz bardziej rozbudowane są obecnie badania okulistyczne. Poza sprawdzeniem ostrości wzroku czy badaniem dna oka trzeba wykonać pomiar soczewki sztucznej przy pomocy USG lub biometru optycznego. Coraz częściej standardem jest badanie OCT obrazujące plamkę – kluczowy dla widzenia obszar siatkówki.

Etap 2 – zabieg chirurgiczny

Skuteczną i powszechnie stosowaną na całym świecie metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny nazywany fakoemulsyfikacją. Trwający ok 20 minut zabieg polega na rozdrobnieniu i usunięciu zmętniałej soczewki przy użyciu ultradźwięków przez małe cięcia, które ani nie wymagają użycia szwów po operacji, ani w najmniejszym stopniu nie zniekształcają powierzchni oka. Podczas zabiegu wszczepia się soczewkę, której moc koryguje ewentualną wadę wzroku w dal podczas gdy z bliska stosuje się  okulary. Można też zastosować droższą soczewkę pozwalającą widzieć i z daleka i z bliska. Operacja przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego w obecności doświadczonego lekarza anestezjologa. Zazwyczaj nie wykonuje się operacji na obu oczach jednocześnie. Po zabiegu stosuje się przez 1 dobę opatrunek na operowane oko, więc brak możliwości widzenia po operacji obu oczu przez jeden dzień stanowić może duże obciążenie psychiczne dla pacjenta i trudności w zorganizowaniu mu opieki.

Zalety metody fakoemulsyfikacji:

 • niewielkie (ok. trzymilimetrowe) cięcia, przez które lekarz okulista wprowadza końcówkę fakoemulsyfikatora, a następnie implantuje sztuczną soczewkę
 • bezszwowość rany operacyjnej, która uszczelnia się sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego
 • soczewka do końca życia
 • zabieg bezbolesny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym
 • kilkunastominutowy czas trwania zabiegu
 • brak konieczności hospitalizacji pacjenta co zmniejsza stres związany z pobytem w szpitalu
 • szybka rekonwalescencja
 • zminimalizowane ryzyko powikłań pooperacyjnych.

 Etap 3 – wizyty kontrolne

W celu zmniejszenia ryzyka, nawet najdrobniejszych powikłań oraz dla większego komfortu psychicznego zaleca się odbywanie regularnych wizyt kontrolnych.

W okresie pooperacyjnym pacjent kropi krople do oka przez tydzień – 4 do 6 razy dziennie, później przez 2 do 4 tygodnie około 3 razy dziennie. Już od pierwszej doby może normalnie funkcjonować, jedynie poza pływanie w basenie. Po kilku tygodniach nie ma już żadnych przeciwwskazań.

Normalne widzenie powraca zazwyczaj od razu po zabiegu. W bardziej skomplikowanych przypadkach, przy zbyt twardej i zbyt późno operowanej zaćmie w ciągu kilku do kilkunastu dni po zabiegu.

ZAUFAJ NASZYM SPECJALISTOM - POPRAW SWÓJ KOMFORT WIDZENIA

prof. dr hab. Marta Misiuk – Hojło
Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A.

Ulotka "Usuwanie zaćmy" - POBIERZ PDF