A A A
baner

USG płuc

BADANIE USG PŁUC – bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze!

Czym jest badanie USG płuc?

Badanie USG płuc przezklatkowe nazywane jest stetoskopem XXI. Opiera się ono na bezpiecznej technologii ultrasonograficznej, która nie korzysta z promieniowania rentgenowskiego. Zamiast tego, wykorzystuje fale dźwiękowe do uzyskania precyzyjnych obrazów narządów wewnętrznych, Badanie to stanowi skuteczną metodę wczesnego wykrywania różnych chorób płuc, które mogą pojawić się w okresie wieku dziecięcego. Jego precyzja pozwala na szybką identyfikację problemów, co z kolei umożliwia szybsze rozpoczęcie leczenia i minimalizuje ryzyko powikłań.

Jak przebiega badanie USG płuc?

Badanie przezklatkowe jest bezbolesne, nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania pacjenta. Do badania niezbędne jest odsłonięcie klatki piersiowej (u nastolatek i kobiet konieczne jest zdjęcie biustonosza). Lekarz pokrywa badaną okolicę specjalnym żelem, a następnie przykłada głowicę USG i przesuwa nią po powierzchni klatki piersiowej. Uzyskany obraz powierzchni płuc widoczny jest na ekranie monitora. Badanie trwa około 10-15 minut. Wyniki badania otrzymuje się w formie opisu i dokumentacji zdjęciowej USG. Badanie dzieci zawsze odbywa się w obecności opiekuna.

Wskazania do wykonania badania USG płuc u dzieci: 

  • długotrwały kaszel,
  • przedłużające się przeziębienie,
  • utrzymująca się gorączka,
  • objawy ostrej infekcji oddechowej – podejrzenia zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc, odmy, płynu w opłucnej, chorób śródmiąższowych płuc,
  • monitorowanie zapalenia płuc lub jako badanie kontrolne po zakończonej chorobie,
  • ocena ruchomości przepony,
  • ból w okolicy klatce piersiowej,
  • trudności z oddychaniem lub gdy dziecko szybko się męczy,
  • uraz klatki piersiowej.

 USG płuc czy RTG płuc?

Komplementarny zestaw narzędzi, umożliwiający pełną ocenę stanu zdrowia płuc stanowi badanie ultrasonograficzne (USG) oraz rentgenografia (RTG). Kombinacja tych dwóch technik pozwala na zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego.

Jednak w niektórych przypadkach badanie USG eliminuje konieczność narażania dziecka na promieniowanie rentgenowskie. W związku z tym jest to bezpieczna metoda, szczególnie w przypadku regularnych badań kontrolnych, wykonywanych w krótkich odstępach czasu. Dodatkowo USG przezklatkowe pozwala obserwować bardzo niewielkie zmiany, które mogą nie być widoczne na zdjęciu RTG.

W naszym Centrum badanie USG płuc wykonuje doświadczony lekarz Maciej Zębik. Doktor przyjmuje pacjentów w każdym wieku – dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
Warto jednak podkreślić, że metoda ta osiąga wyższą skuteczność i precyzję w diagnozowaniu patologii płuc w przypadku młodszych pacjentów.

Rejestracja tel. 71 77 11 777

Cena badania: 200 zł.