A A A
baner

Porady medyczne

ZAKAŻENIA - KLESZCZE. CO TO JEST KZM ODKLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU?

Kleszcze są nosicielami różnych chorób stanowiących zagrożenie zarówno dla zdrowia jak i życia człowieka. Najpoważniejsze z nich to borelioza i wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) powodujący niesprawność neurologiczną, konieczność długotrwałej hospitalizacji, rehabilitacji oraz często niezdolność do pracy.

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie
Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

 
Badania przeciwciał na obecność Sars-Cov-2 (Covid-19)
Wykonaj test na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 

  • Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgA – 80 zł

  • Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgG – 80 zł


Obraz3

  • Testy na obecność przeciwciał koronawirusa wykonywane są z krwi.

  • Pobranie krwi nie wymaga bycia na czczo.

  • Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się, ani zapisywania na wykonanie badania. Laboratorium czynne już od 6:30

  • Podczas pobytu w naszej placówce należy  mieć założoną maseczkę przykrywającą usta i nos (obowiązek od 16 kwietnia br.). 


 W naszym laboratorium testy wykonujemy metodą ELISA  na autoanalizatorze (nie są to testy kasetkowe)
Dieta DASH Akademia NFZ
Dieta DASH  to kolejny projekt profilaktyczny Akademii NFZ w zakresie promocji zdrowego odżywiania i profilaktyki dietetycznej.

Czym jest dieta DASH?

DASH jest jedną z najlepiej zbilansowanych, przebadanych i uniwersalnych diet na świecie. Wspiera głównie układ krwionośny, ale również działa dobroczynnie na cały organizm. DASH to skrót od ang. "dietary approaches to stop hypertension", co oznacza "plan żywieniowy chroniący przed nadciśnieniem".

DASH proponuje posiłki m.in. z mniejszą ilością soli, produktami pełnoziarnistymi, warzywami i owocami oraz chudym nabiałem.

Dzięki diecie DASH, każdy może szybko przygotować zdrowe posiłki pełne witamin, błonnika i minerałów, probiotyków i prebiotyków. Założenia tej diety są uniwersalne i proste do stosowania, a produkty łatwo dostępne.

Na portalu Funduszu można znaleźć bezpłatne plany żywieniowe z różnymi opcjami dopasowanymi do wymagań i gustów pacjentów korzystających z diety.

Smacznego i na zdrowie!

 

Wszystkie informacje znajdziecie Państwo pod adresem   https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php

 

 
Rak jąder

MOVEMBER CZYLI WĄSOPAD W DOLMEDZIE


Jądra to męskie narządy rozrodcze służące do produkcji plemników oraz męskich hormonów płciowych. Rak jądra to choroba występująca szczególnie u młodych mężczyzn. Główną grupę ryzyka stanowią mężczyźni w wieku 15-35 lat. Stopniowo, wraz z wiekiem ryzyko zachorowania zmniejsza się.

Zachorowalność na ten nowotwór wśród Polaków stopniowo rośnie, dlatego tak ważna jest profilaktyka, o której poniżej. Wczesne wykrycie, jeszcze przed tym jak nowotwór da przerzuty jest gwarancją bezpieczeństwa i dalszego trwania w zdrowiu. Nowotwór jądra charakteryzuje się dużą skutecznością leczenia.