A A A
baner

Pomoc humanitarna dla Ukrainy

Jeszcze dziś ruszy transport z pomocą humanitarną w stronę granicy polsko-ukraińskiej. Samorząd Województwa Dolnośląskiego jest w stałym kontakcie z partnerskimi regionami w Ukrainie oraz z Konsulatem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu. W ostatnim czasie otrzymaliśmy prośby o udzielenie pomocy humanitarnej uchodźcom wewnętrznym z terenów przyfrontowych oraz mieszkańcom ziem wyzwolonych z okupacji rosyjskiej. Pomoc jest niezbędna również w szpitalach polowych oraz w ośrodkach dla uchodźców w warunkach nadchodzącej zimy.

W październiku Przewodniczący Rady Obwodowej partnerskiego Obwodu Dniepropietrowskiego w oficjalnym piśmie zwrócił się z prośbą o udzielenie pomocy humanitarnej. Na terenie Obwodu Dniepropietrowskiego stacjonują formacje wojskowe Sił Zbrojnych Ukrainy, które sprawują stałą kontrolę nad terytorium obwodu oraz w obszarach działań wojennych.

W związku z faktem, że w tym czasie na niektórych terytoriach regionu toczą się aktywne działania bojowe mające na celu wyzwolenie ukraińskich miast i wsi spod okupacji rosyjskiej, ww. formacje wojskowe potrzebują środków do udzielenia pomocy medycznej rannym żołnierzom i cywilom, artykułów medycznych, sprzętu do leczenia wojskowych i cywilnych ofiar działań wojennych, a także innych artykułów mających pierwszorzędne znaczenie dla zdrowia i życia ludności regionu.

Z tego powodu samorząd województwa, wspólnie z Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed S.A., zorganizował wysyłkę środków medycznych oraz medycznego sprzętu o wartości 1 miliona złotych, których zakup sfinansowany został ze środków budżetu województwa przez DCM Dolmed S.A..

Wiceprezes Zarządu DCM Dolmed S.A Marcin Lerner, podkreślił, że dostarczone będą wysokiej jakości specjalistyczne środki medyczne dostosowane do aktualnych potrzeb w Obwodzie Dniepropietrowskim.

Odbiorcą transportu pomocy humanitarnej są wojskowe służby medyczne stacjonujące na terenie Ukrainy, miasto Krzywy Róg oraz jednostki wojskowe Sił Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Transport z pomocą humanitarną po odprawie celnej jeszcze dziś ruszy w stronę granicy polsko-ukraińskiej. Następnie po stronie ukraińskiej nastąpi przeładunek towaru do dalszego transportu przysłanego przez Administrację Obwodu Dniepropietrowskiego. Transport zostanie przewieziony bezpośrednio do wskazanych punktów medycznych na terenie obwodu.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Dolnośląskim Centrum Medycznym Dolmed S.A., zorganizował wysyłkę specjalistycznych środków medycznych oraz sprzętu medycznego.

Łączna wartość pomocy to ponad 1.100.000 zł z czego środki przekazane DCM DOLMED S.A. decyzją sejmiku  województwa dolnośląskiego to 1.000.000 zł.

Odpowiadając na potrzeby sytuacji wysyłamy m.in.:

 1. Opatrunki hemostatyczne (wzbogacone o substancje hamujące krwawienie)

 2. Stazy taktyczne (tamujące krwawienie)

 3. Opatrunki osobiste i bandaże izraelskie (do udzielania pierwszej pomocy);

 4. Skompresowane gazy wypełniające

 5. Zestawy Serwet do Zabiegów Chirurgicznych

 6. Wielomodułowe Plecaki „Trauma Kit”

 7. Specjalistyczne Zestawy Ratownictwa Medycznego

 8. Przenośne zestawy ratownicze z szynami kramera

 9. Deski Ortopedyczne

 10. Zestawy do Drenażu Opłucnej i Odbarczania Odmy

 11. Opatrunki Hydrożelowe na oparzenia

 12. Opatrunki Wentylowane do ran otwartychUdział relacji prasowej wzięli:
Marcin Krzyżanowski - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Krzysztof Maj - Zarząd Województwa Dolnośląskiego
Юрій Токар - Konsul Generalny Ukrainy
Marcin Lerner - Wiceprezes Zarządu DCM Dolmed S.A.