A A A
baner

Diagnostyka snu

Badanie snu aparatem Watch-PAT

Diagnostyka snu w warunkach domowych to dla pacjenta bardzo komfortowa metoda, bo nie wymaga hospitalizacji podczas badania. Pacjent nie jest skrępowany pasami oddechowymi oraz nie ma kaniuli pod nosem. W rezultacie pacjent śpi spokojnie, tak jak każdej nocy we własnym łóżku w naturalnych warunkach, bez dodatkowych wybudzeń spowodowanych aparaturą.

Watch PAT jest urządzeniem do tzw. diagnostyki skriningowej i wykorzystywany głównie do obserwacji dolegliwości związanych z:

  • chrapaniem podczas snu
  • bezdechu sennego

Aparat Wath PAT jest zakładany przez pacjenta w domu przed ułożeniem się do snu, pacjent również samodzielnie zdejmuje urządzenie po obudzeniu. Zapis dotyczy rzeczywistego czasu snu a nie czasu podłączenia pacjenta do aparatu. W rezultacie wszystkie liczone parametry odnoszą się do czasu snu a nie całkowitego czasu kiedy czujniki są podłączone do badanego. Dzięki temu dane rejestrowane przez aparat nie są zafałszowane informacjami pozyskanymi z okresu sprzed zaśnięcia oraz po obudzeniu.

Raport z architektury snu zawiera tak zwany hipnogram (rejestracja faz snu) z zaznaczonymi okresami: czuwania, snu lekkiego i głębokiego oraz snu REM decydującego regeneracji układu nerwowego podczas snu

Urządzenie precyzyjnie określa pozycję ciała podczas całej nocy pozwalając na ustalenie czy ułożenie ciała i jaka pozycja są związane z zaburzeniami oddychania. Dzięki tym informacjom można uniknąć bezdechu sennego dbając wyłącznie o odpowiednie ułożenie podczas snu

Aparat w czasie badania rejestruje wszystkie niezbędne parametry pozwalające ustalić pełną diagnozę bezdechu sennego oraz tak zwane wybudzenia spowodowane nadmiernym wysiłkiem oddechowym, a w szczególności:

  • AH (apnea, hipopnea) – liczbę bezdechów i spłyceń oddechu
  • RD (respiratory distress) – liczbę tak zwanych utrudnień/zaburzeń oddechu (distress)
  • OD liczbę desaturacji czyli spadków odsetka tlenu we krwi
  • rejestracja tętna
  • natężenie chrapania wyrażone w dB
  • detekcję i odróżnienie tak zwanych bezdechów centralnych spowodowanych dysfunkcją ośrodka oddechowego zlokalizowanego w mózgu od bezdechów obturacyjnych będących wynikiem niedrożności (wiotczenia i zapadania się) górnych dróg oddechowych

W DCM Dolmed  diagnostyką snu zajmuje się dr n. med. Wojciech Kucharski:

  • Usługa badania snu watch-PAT w cenie od 200 -450 zł

Pacjent umawia się na odbiór aparatu poprzez rejestrację, po opłaceniu w pracowni EKG pacjent otrzymuje instrukcję zakładania apartu. Po czym dnia następnego pacjent zwraca aparat, a w tym czasie lekarz opisuje badanie.

Wyniki badania dostępne są online.

										

Usługa badania snu watch-PAT