A A A
baner

Cytologia

										

Cytologia płynna cienkowarstwowa LBC

Cytologia płynna cienkowarstwowa LBC (Liquid Based Cytology) to nowocześniejsza i dokładniejsza technika badania cytologicznego względem metody tradycyjnej.

Jest to badanie  przesiewowe, które stosuje się podobnie jak tradycyjną cytologię w diagnostyce raka szyjki macicy. Znana również jako cytologia jednowarstwowa. W metodzie standardowej wymaz ze śluzówki pochwy jest pobierany na szkiełko, a przy metodzie LBC na specjalne podłoże płynne. Płynne podłoże zmniejsza ryzyko uszkodzenia komórek. Pozwala pozbyć się niechcianych komórek, które mogą zaburzać obraz mikroskopowy.

Jakie zalety ma cytologia płynna:

 • jest dokładniejsza i czulsza
 • dzięki tej metodzie można otrzymać większą liczbę komórek do badania
 • pobrane komórki są wyselekcjonowane co przekłada się na jakość badania
 • zmniejsza liczbę fałszywie negatywnych wyników
 • 2 razy większa  wykrywalność zmian śródnabłonkowych względem tradycyjnej cytologii

Cena badania 100 zł

 

Więcej o cytologii płynnej LBC+HPV

Cytologia płynna cienkowarstwowa LBC+HPV 14 typów

Cytologia płynna cienkowarstwowa LBC (czyli LBC (Liquid Based Cytology) to nowocześniejsza i dokładniejsza technika badania cytologicznego.

Jest to badanie  przesiewowe, które stosuje się podobnie jak tradycyjną cytologię w diagnostyce raka szyjki macicy.  Znana również jako cytologia jednowarstwowa. W metodzie standardowej wymaz ze śluzówki pochwy jest pobierany na szkiełko, a przy metodzie LBC na specjalne podłoże płynne. Płynne podłoże zmniejsza ryzyko uszkodzenia komórek. Pozwala pozbyć się niechcianych komórek, które mogą zaburzać obraz mikroskopowy.

Jakie zalety ma cytologia płynna:

 • jest dokładniejsza i czulsza,
 • dzięki tej metodzie można otrzymać większą liczbę komórek do badania,
 • pobrane komórki są wyselekcjonowane co przekłada się na jakość badania,
 • zmniejsza liczbę fałszywie negatywnych wyników,
 • 2 razy większa wykrywalność zmian śródnabłonkowych względem tradycyjnej cytologii.

Zalecana przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników

Cytologia płynna LBC+HPV 14 typów – z dodatkową diagnostyką w kierunku infekcji wirusowej brodawczaka ludzkiego HPV. Wykonanie testu jakościowego obejmuje 14 genotypów wirusa HPV (niskiego i wysokiego ryzyka – typy HPV: 16, 18, 45, 31, 33, 52, 58, 35, 39, 51, 56, 59, 66, 68).

Cena badania 165 zł

Więcej o cytologii płynnej LBC+HPV

Cytologia klasyczna szyjki macicy

Badanie cytologiczne polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy. Pobranie jest zupełnie bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia Pacjentki.

Cytologia pozwala wykryć stany przednowotworowe oraz raka szyjki macicy – nawet we wczesnym, uleczalnym stadium jego rozwoju. Umożliwia też dokładne diagnozowanie innych zmian, np. nadżerki, stanów zapalnych oraz infekcji wirusem brodawczaka (HPV), który w ponad 90% przypadków odpowiedzialny jest za rozwój raka szyjki macicy.

Badania cytologiczne oceniane są przez doświadczony personel metodą klasyfikacji według Bethesda, która rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Cytologia wykonywana jest wyłącznie podczas konsultacji u jednego z naszych lekarzy ginekologów.

Cena badania: 60 zł.

POPULACYJNY PROGRAM PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA RAKA SZYJKI MACICY

Kobiety  w wieku 25 -64 lat mogą skorzystać w naszym Centrum z bezpłatnej cytologii w ramach profilaktyki zdrowotnej finansowanej przez NFZ.

Wykonanie badania przysługuje Pacjentkom raz na 3 lata i jest skierowane wyłącznie do kobiet, które złożyły deklarację do jednej z naszych położnych podstawowej opieki zdrowotnej.

 

 Rejestracja na badanie cytologiczne odbywa się:

 • pod numerem telefonu 71 77 11 777
 • osobiście w Informacji DCM DOLMED S.A.

Tutaj możesz szczegółowo zapoznać się z procedurą przygotowawczą do badania.

W ofercie również cytologia płynna

 • Cytologia płynna cienkowarstwowa LBC
 • Cytologia płynna cienkowarstwowa LBC+HPV