A A A
baner

Wystawa Dolmed 45-lecie

W tym roku Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed obchodzi jubileusz 45-lecia istnienia firmy i powstania budynku. Z tej okazji wspólnie z Muzeum Współczesnym we Wrocławiu zorganizowaliśmy wystawę pt. “Futurum przeszłości”. Dolmed to nie tylko przychodnia ale miejsce na mapie Wrocławia z ciekawą historią i intrygującą bryłą budynku autorstwa znanych wrocławskich architektów Anny i Jerzego Tarnawskich.
Przy tej okazji chcieliśmy przybliżyć Wrocławianom historię powstania Dolmedu. Dzięki nawiązaniu współpracy w Muzeum Współczesnym możemy pokazać bogate zbiory znanych wrocławskich fotografów Stefana Arczyńskiego i Jarosława Adamczyka, księgi pamiątkowe i kroniki, a także archiwalne materiały filmowe. Otwarcie wystawy już 15 lipca i potrwa do 12 września 2022 r.

Wystawa “Futurum przeszłości” pozwala przenieść się do czasów PRL-u, w których budynek Dolmedu był niezwykle nowoczesnym ośrodkiem badań diagnostycznych. Urzekał wyrafinowanym wnętrzem, podłogi wyłożone były wykładziną.

Inspiracją do stworzenia właśnie takiej bryły budynku Dolmedu były dwie podróże architektów: wizyta studyjna w zakładach Toshiby w Japonii, gdzie produkowano ówcześnie najnowocześniejsze maszyny cyfrowe, oraz wizyta we Włoszech, skąd zamówione i sprowadzone zostały systemy aluminiowych ścian osłonowych znajdujących się na elewacjach budynku. 15 czerwca 1977 roku odbyło się uroczyste otwarcie DOLMEDU, którego osobiście dokonał I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek.

Więcej o wystawie można przeczytać na stronie muzeum

Wystawa „Futurum przyszłości. DOLMED 45 lat”
Muzeum Współczesne Wrocław 15.07–12.07.2022
Organizatorzy:
Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED S.A.
Muzeum Współczesne Wrocław