A A A
baner

Iniekcje dostawowe (ortopedyczne)

Iniekcje dostawowe (punkcje) czyli podanie leku pod kontrolą USG

Iniekcje (zastrzyki) wykonuje się pod kontrolą USG, co ułatwia w znacznym stopniu podanie leku bezpośrednio w konkretne miejsce. Dzięki kontroli USG można zapobiec niepożądanym działaniom.

Jakie są wskazania do interwencji pod kontrolą USG

  • w przypadku ganglionów, torbieli, kaletek
  • iniekcje preparatami kwasu hialuronowego do stawów, m.in. kola, bioder, barku

Preparaty do iniekcji dostawowych:

Lekarz ortopeda dobiera preparat w zależności postawionego rozpoznania i problemu z danego pacjenta. Najczęściej stosuje się:

  • kwas hialuronowy – syntetyczny odpowiednik naturalnie występującego w organizmie kwasu hialuronowego, który wpływa na jakość płynu stawowego, przez co zmniejszają się dolegliwości bólowe oraz poprawia się ruchomość stawu

  • kolagen – syntetyczny odpowiednik budulca tkanki chrzęstnej stawów, pobudzającego regenerację  oraz pomagającym odzyskać sprawność ruchową,

Iniekcje pod kontrolą USG – jak to wygląda w praktyce?

Przed zabiegiem iniekcji skóra jest odkażana środkiem dezynfekcyjnym, a następnie ortopeda za pomocą cienkiej igły (pod kontrolą USG)  wprowadza w miejsce chore (dotknięte urazem) odpowiedni preparat leczniczy. Po zabiegu zakładany jest jałowy opatrunek.
W zależności od zaleceń lekarza zabieg można powtórzyć.

Iniekcje dostawowe choć są małoinwazyjne mogą wywoływać skutki uboczne np. ból czy obrzęk wokół miejsca ostrzyknięcia. Zwykle ustępują one samoistnie, jednak w przypadku utrzymywania się dolegliwości dłużej niż 2 dni wskazana jest konsultacja ortopedyczna.

Iniekcje dostawowe Poradnia ortopedyczna Wrocław
W poradni ortopedycznej Wrocław iniekcje dostawowe* wykonuje dr n. med. Roman Sobolewski
*Konsultacja ortopedyczna z iniekcją zawiera wykonanie zastrzyku na podstawie dostarczonego przez Pacjenta leku.

Cena badania: 300 zł.