A A A
baner

Operacja cieśni nadgarstka

Zespół kanału nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka) to częsta jednostka chorobowa, której przyczyną jest nadmierny ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Ucisk ten może być spowodowany różnymi czynnikami: zmianami zwyrodnieniowymi więzadła poprzecznego nadgarstka, obrzękiem pochewek ścięgien zginaczy, zmianami stosunków anatomicznych wywołanych zwichnięciami, złamaniami i zapaleniami stawów nadgarstka, czy przewlekłym utrzymywaniem pozycji zgięciowej nadgarstków (np. praca na klawiaturze komputera).

Do najczęstszych objawów zespołu kanału nadgarstka należą:

  • upośledzenie czucia
  • drętwienia
  • mrowienia
  • ból palców I-III tj. unerwionych przez n. pośrodkowy.

Objawy nasilają się najczęściej nocą. W skrajnych przypadkach nieleczonego zespołu kanału nadgarstka dochodzi do trwałego upośledzenia czucia w zakresie palców I-III i zaniku mięśni kłębu powodującej trwałe upośledzenie funkcji chwytnej ręki.

W diagnostyce ZKN najważniejsze znaczenia mają badanie fizykalne ręki oraz specjalistyczne badania diagnostyczne (tj. USG, EMG i zdjęcie rentgenowskie).

Leczenie kanału nadgarstka

Postępowaniem z wyboru jest interwencja chirurgiczna. Istotą operacji jest przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka, otworzenie kanału nadgarstka i odbarczenie nerwu pośrodkowego. Zabieg  przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po zabiegu udaje się do domu. W okresie pooperacyjnym wymagana jest dbałość  o całość i higienę opatrunku do czasu zagojenia rany i usunięcia szwów(zwykle 10-14 dni). Po tym okresie zalecane są rehabilitacyjne ćwiczenia usprawniające oraz przyjmowanie preparatu Neurovit sprzyjającemu poprawie funkcji nerwu pośrodkowego.

Miejsce wykonywania: Poradnia ortopedyczne dr n. med. Roman Sobolewski.
Koszt operacji cieśni nadgarstka 2 300,00 zł.

Zabiegi wykonujemy po konsultacji i zdiagnozowaniu konkretnego schorzenia przez naszego ortopedę.

Cena badania: 2300 zł.