A A A
baner

Zabieg usunięcia ganglionu nadgarstka

Ganglion to jeden z najczęstszych łagodnych guzów ręki pojawiający się w sąsiedztwie stawów i ścięgien u osób w różnym wieku. Zmiana ta ma postać dobrze odgraniczonego guzka wypełnionego treścią płynną lub śluzową. Najbardziej typową lokalizacją ganglionów jest grzbietowa powierzchnia nadgarstka choć może także pojawić się w innej części ręki jak dłoniowa powierzchnia nadgarstka, podstawa palca czy dystalna część palca. Guz ten może okresowo zmieniać swoją wielkość a nawet zniknąć całkowicie.

Do jego powstania predysponują mikrourazy ręki  powodujące uszkodzenia ścięgien i torebek stawowych. Niebolesne, nie upośledzające funkcji ręki gangliony mogą być obserwowane w oczekiwaniu na samoistną inwolucję. Zmiany bolesne, upośledzające funkcję ręki stanowią wskazanie do interwencji.

Leczenie

leczeniu ganglionów stosuje się różne metody od prostego nakłucia i ewakuacji treści płynnej po usunięcie chirurgiczne. Nakłucie ganglionu daje szybki efekt lecz charakteryzuje się dużym odsetkiem nawrotów. Chirurgiczne wycięcie samej zmiany wraz z jej szypułą oraz zmienionym chorobowo fragmentem torebki stawowej lub pochewki ścięgna stanowi najbardziej radykalny sposób leczenia. Przy zastosowaniu tej metody odsetek trwałych wyleczeń jest największy, a nawroty zdarzają się sporadycznie.

Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po zabiegu udaje się do domu. W okresie pooperacyjnym wymagana jest dbałość  o całość i higienę opatrunku do czasu zagojenia rany i usunięcia szwów (zwykle 10-14 dni).

Miejsce wykonywania: Poradnia ortopedyczne dr n. med. Roman Sobolewski.
Koszt zabiegu usunięcia ganglionu 2 200,00 zł.

Zabiegi wykonujemy po konsultacji i zdiagnozowaniu konkretnego schorzenia przez naszego ortopedę.

Cena badania: 2200 zł.