A A A
baner

Panel molekularny Polycheck® Rekombinanty roztocze

Polycheck® Rekombinanty roztocze

Panel Rekombinanty roztocze został stworzony z myślą o pogłębieniu diagnostyki u pacjentów kwalifikowanych do rozpoczęcia immunoterapii na roztocze kurzu domowego. Pomaga w przewidzeniu skuteczności odczulania a następnie w ocenie jego efektów. Panel oznacza stężanie przeciwciał E (IgE) w surowicy krwi wobec 2 ekstraktów roztoczy D. farinae i D. pteronyssinus oraz 4 molekuł alergenowych gatunku roztoczy D. pteronyssinus: rDer p 1, rDer p 2, rDer p 10 i rDer p 23. Roztocze kurzu domowego są alergenem wziewnym całorocznym, jednak najsilniejsze objawy alergii na nie pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Objawami alergii na roztocze mogą być duszności, alergiczny nieżyt nosa, świszczący oddech, astma.

Der p 1, Der p 2 – są głównymi markerami uczulenia na roztocze kurzu domowego (Dermatophagoides pteronyssinus). U osób z objawami alergii na roztocze kurzu domowego, pozytywne wyniki dla tych molekuł są dobrym markerem wskazującym na dużą szansę skuteczności immunoterapii szczepionką alergenową. Molekuły te wykazują reaktywność krzyżową z cząsteczkami Der f 1 i Der f 2, które są głównymi molekułami innego gatunku roztoczy (Dermatophagoides farinae).

Der p 10 – to molekuła, której może nie być w roztworze wykorzystywanym do testów skórnych czy w badaniu przeciwciał E w surowicy krwi. Dlatego też, osoby z alergią na tę molekułę mogą zostać niezdiagnozowani w oparciu o te „tradycyjne” metody, bazujące na całym ekstrakcie (mieszaninie wielu różnych molekuł) roztoczy. U osób uczulonych na nią mogą wystąpić istotne klinicznie reakcje alergiczne (nawet wstrząs anafilaktyczny) po spożyciu krewetek, małż i innych owoców morza czy produktów zanieczyszczonych przez roztocze (np. mąki różnego rodzaju). Wdychanie tego alergenu może powodować objawy ze strony dróg oddechowych, takie jak astma i nieżyt nosa.

Der p 23 – to niedawno opisany, trzeci – po Der p 1 i Der p 2, główny alergen roztoczy, obecny głównie w ich odchodach.  Molekuła ta może nie być obecna w roztworach wykorzystywanych w testach skórnych i w testach badających krew na obecność przeciwciał E, powodując wyniki fałszywie negatywne u pacjentów z uczuleniem na roztocze. W badaniach potwierdzono, że ok. 8% pacjentów uczulonych na roztocze miało przeciwciała jedynie wobec tej molekuły, zatem u pacjentów z objawami alergii na roztocze, oznaczanie Der p 23 podnosi znacząco czułość badania wobec alergenu roztoczy.

Sprawdź ofertę innych badań alergicznych

Cena badania: 145 zł.