Jakie powinienem mieć dokumenty idąc na wizytę lekarską?
POTWIERDZANIE TOŻSAMOŚCI:
W trosce o bezpieczeństwo Pacjentów oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami, przed skorzystaniem z usług naszego Centrum konieczne jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości.
Brak dokumentu może skutkować odmową wykonania usługi.
Dziękujemy za współpracę.
Podstawa prawna:
- Art. 50 ust. 6 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – obowiązek weryfikacji uprawnień pacjenta.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania – obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej zawierającej dane osobowe pacjenta.
- Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – prawo pacjenta do rzetelnej informacji o jego stanie zdrowia oraz prawidłowej identyfikacji pacjenta przez podmiot leczniczy.
- Art. 33c ust. 1 Ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo – obowiązek identyfikacji pacjenta w celu ochrony przed niepotrzebnym narażeniem na promieniowanie jonizujące.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2022 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla celów medycznych – obowiązek prawidłowej identyfikacji pacjenta w kontekście procedur radiologicznych.
Pacjent, który chce skorzystać z wizyty w DCM DOLMED S.A. w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, musi potwierdzić swoją tożsamość. Może to zrobić, okazując jeden z następujących dokumentów:
- dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub dokument elektroniczny, o którym mowa w art. 19e ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070 oraz z 2022 r. poz. 1087) (okazanie tego dokumentu na ekranie urządzenia mobilnego osobie stwierdzającej tożsamość)
- legitymację szkolną – jeżeli nie ukończył 18 lat.
Tożsamość dzieci do 6. roku życia może także potwierdzić rodzic lub opiekun – składa ustne lub pisemne oświadczenie. Opiekun prawny musi potwierdzić swoją tożsamość okazując jeden z ww. dokumentów.
POTWIERDZANIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ:
- świadczeniodawca (np. przychodnia) potwierdza je w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) – na podstawie numeru PESEL pacjenta;
- pacjent przedstawia dokument, który potwierdza prawo do świadczeń (np. druk ZUS RMUA,
- legitymacja emeryta);
- pacjent podpisuje oświadczenie, że przysługuje mu prawo do korzystania z opieki.
Jeżeli świadczeniodawca nie ma dostępu do systemu eWUŚ lub system zweryfikuje prawo do świadczeń negatywnie (tzw. kolor czerwony), pacjent może przedstawić dokument, który potwierdzi to prawo, lub złożyć pisemne oświadczenie.
NIEUBEZPIECZENI
Prawo do świadczeń osób nieubezpieczonych potwierdza zaświadczenie lekarskie. Dotyczy to tych pacjentów, którzy – na podstawie odrębnych przepisów – mają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych ze względu na charakter choroby.