A A A
baner

Badania USG

Badanie ultrasonograficzne, czyli USG to jedno z podstawowych, powszechnie dostępnych i najczęściej przeprowadzanych badań we współczesnej diagnostyce medycznej. Jest to nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna dla Pacjenta metoda służąca obrazowaniu narządów wewnętrznych. Za jej pomocą określa się ich kształt, wielkość, położenie względem siebie, strukturę i unaczynienie. W badaniu USG nie jest możliwe obserwowanie kości, rdzenia kręgowego, mózgu u osób dorosłych oraz narządów wypełnionych powietrzem (jelit, płuc, żołądka).

Przeciwwskazaniami do wykonania badania ultrasonograficznego są: otwarte rany części miękkich, uszkodzenia kości, otwarte infekcje oraz poparzenia w miejscu badania.

Badania USG wykonywane w naszym wrocławskim Centrum opisywane są przez doświadczonych lekarzy radiologów, posiadających wysokie kwalifikacje w diagnostyce obrazowej.

Choć większość badań USG nie wymaga specjalnego przygotowania, wyjątek stanowi USG jamy brzusznej. Tutaj możesz szczegółowo zapoznać się z procedurą przygotowawczą.

Do pobrania>>> zgoda opiekuna na świadczenie usług medycznych (w obecności innej/upoważnionej/ osoby dorosłej)

Cennik usług Centrum Diagnostyki Obrazowej >>>

										

USG ginekologiczne
USG ginekologiczne z zapisem 3D, 4D
USG jamy brzusznej
USG jąder
USG mózgu u dzieci (usg przezciemiączkowe)
USG naczyń kończyn – doppler

W DCM Dolmed S.A. USG doppler w- cena 220 zł wykonywane przez:

 • lek. Błażej Czuwara – chirurga naczyniowego
 • dr n. med Paweł Socha – angiolog
 • dr n. med Wojciech Kucharski – kardiolog

Konsultacja  z USG tętnic dogłowowych lub kończynowych u lekarzy: B. Czuwara i P. Socha  – 300 zł

USG naczyń szyi – doppler

W DCM Dolmed S.A. USG doppler w- cena 200 zł wykonywane przez:

 • lek. Błażej Czuwara – chirurga naczyniowego
 • dr n. med Paweł Socha – angiolog
 • dr n. med Wojciech Kucharski – kardiolog

Konsultacja  z USG tętnic dogłowowych lub kończynowych u lekarzy: B. Czuwara i P. Socha  – 300 zł

USG narządu rodnego (przez powłoki brzuszne)
USG ortopedyczne
USG nerwów obwodowych

Badanie polega na ocenie ultrasonograficznej największych nerwów danej kończyny (dolnej lub górnej). Pozwala wykryć stany patologiczne nerwów m.in. zespoły uciskowe (najczęstszy z nich to zespół cieśni nadgarstka), a także guzy i urazy nerwów.

Wskazania do badania:

 • drętwienie, mrowienie palców bądź większych obszarów kończyny
 • słabość ręki lub nogi (problemy np. z noszeniem zakupów lub z chodzeniem)
 • bóle kończyny
 • niepokojące guzki na kończynie w miejscu, w którym mogłyby one uciskać nerw
 • stan po urazach (zwłaszcza po ranach ciętych)
 • kontrola po zabiegu (np. po szyciu nerwów lub po zabiegu cieśni nadgarstka)

USG nerwów obwodowych pozwala zobaczyć stan nerwów ręki lub nogi także w badaniu dynamicznym, to znaczy w różnych pozycjach danej kończyny oraz podczas ruchu.

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Można je wykonać bez wcześniejszego przygotowania.

Wynik przekazywany jest pacjentowi od razu po zakończeniu badania.

W naszym Centrum badanie wykonuje doświadczony lekarz Maciej Zębik.

USG piersi (lek. Anna Banaszek)
USG piersi (lek. Małgorzata Strychalska)
USG płuc

BADANIE USG PŁUC – bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze!

Czym jest badanie USG płuc?

Badanie USG płuc przezklatkowe nazywane jest stetoskopem XXI. Opiera się ono na bezpiecznej technologii ultrasonograficznej, która nie korzysta z promieniowania rentgenowskiego. Zamiast tego, wykorzystuje fale dźwiękowe do uzyskania precyzyjnych obrazów narządów wewnętrznych, Badanie to stanowi skuteczną metodę wczesnego wykrywania różnych chorób płuc, które mogą pojawić się w okresie wieku dziecięcego. Jego precyzja pozwala na szybką identyfikację problemów, co z kolei umożliwia szybsze rozpoczęcie leczenia i minimalizuje ryzyko powikłań.

Jak przebiega badanie USG płuc?

Badanie przezklatkowe jest bezbolesne, nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania pacjenta. Do badania niezbędne jest odsłonięcie klatki piersiowej (u nastolatek i kobiet konieczne jest zdjęcie biustonosza). Lekarz pokrywa badaną okolicę specjalnym żelem, a następnie przykłada głowicę USG i przesuwa nią po powierzchni klatki piersiowej. Uzyskany obraz powierzchni płuc widoczny jest na ekranie monitora. Badanie trwa około 10-15 minut. Wyniki badania otrzymuje się w formie opisu i dokumentacji zdjęciowej USG. Badanie dzieci zawsze odbywa się w obecności opiekuna.

Wskazania do wykonania badania USG płuc u dzieci: 

 • długotrwały kaszel,
 • przedłużające się przeziębienie,
 • utrzymująca się gorączka,
 • objawy ostrej infekcji oddechowej – podejrzenia zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc, odmy, płynu w opłucnej, chorób śródmiąższowych płuc,
 • monitorowanie zapalenia płuc lub jako badanie kontrolne po zakończonej chorobie,
 • ocena ruchomości przepony,
 • ból w okolicy klatce piersiowej,
 • trudności z oddychaniem lub gdy dziecko szybko się męczy,
 • uraz klatki piersiowej.

 USG płuc czy RTG płuc?

Komplementarny zestaw narzędzi, umożliwiający pełną ocenę stanu zdrowia płuc stanowi badanie ultrasonograficzne (USG) oraz rentgenografia (RTG). Kombinacja tych dwóch technik pozwala na zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej pacjentów z zaburzeniami układu oddechowego.

Jednak w niektórych przypadkach badanie USG eliminuje konieczność narażania dziecka na promieniowanie rentgenowskie. W związku z tym jest to bezpieczna metoda, szczególnie w przypadku regularnych badań kontrolnych, wykonywanych w krótkich odstępach czasu. Dodatkowo USG przezklatkowe pozwala obserwować bardzo niewielkie zmiany, które mogą nie być widoczne na zdjęciu RTG.

W naszym Centrum badanie USG płuc wykonuje doświadczony lekarz Maciej Zębik. Doktor przyjmuje pacjentów w każdym wieku – dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
Warto jednak podkreślić, że metoda ta osiąga wyższą skuteczność i precyzję w diagnozowaniu patologii płuc w przypadku młodszych pacjentów.

Rejestracja tel. 71 77 11 777

USG stawów biodrowych u dzieci
USG ślinianek
USG tarczycy i przytarczyc
USG układu moczowego