baner

Porady medyczne

ZAKAŻENIA - KLESZCZE. CO TO JEST KZM ODKLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU?

Kleszcze są nosicielami różnych chorób stanowiących zagrożenie zarówno dla zdrowia jak i życia człowieka. Najpoważniejsze z nich to borelioza i wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) powodujący niesprawność neurologiczną, konieczność długotrwałej hospitalizacji, rehabilitacji oraz często niezdolność do pracy.

CELIAKIA - jaki wpływ na jelito cienkie może mieć spożywanie glutenu?

Celiakia zwana chorobą trzewną, mająca podłoże immunologiczne, występuje u osób predysponowanych genetycznie w odpowiedzi na spożywanie glutenu.

Gluten - białko powszechnie występujące w wielu produktach pochodzenia roślinnego (pszenicy,jęczmienia, żyta i owsa).

U osób cierpiących na celiakię gluten powoduje rozwój reakcji zapalnej w obrębie jelita cienkiego, doprowadzając w konsekwencji do uszkodzenia kosmków jelitowych.
Celiakię u dzieci wykrywa się między 2-4 rokiem życia, a nawet później. Choroba ta dotyka również dorosłych, może się ujawnić na dowolnym etapie życia.
Celiakię można skutecznie leczyć wprowadzając odpowiednią dietę bezglutenową.

TESTY ALERGICZNE Z KRWI

Badania wskazują, że 25% naszego społeczeństwa to alergicy.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że i Ty należysz to tej grupy. 

WSZYSTKO O NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia manifestującą się wartościami ciśnienia równymi  i wyższymi od 140/90 mm Hg. Należy do chorób cywilizacyjnych i dotyczy ok. 45% wszystkich mieszkańców Europy.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZNIE A CHOROBY NEREK

W praktyce klinicznej obserwujemy, iż  znaczny odsetek pacjentów z chorobami nerek cierpi również na nadciśnienie tętnicze. Z drugiej strony wśród głównych przyczyn (obok cukrzycy i kłębuszkowego zapalenia nerek) prowadzących do przewlekłej choroby nerek (PChN) wymienia się nadciśnienie tętnicze.