baner

Porady medyczne

ZAKAŻENIA - KLESZCZE. CO TO JEST KZM ODKLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU?

Kleszcze są nosicielami różnych chorób stanowiących zagrożenie zarówno dla zdrowia jak i życia człowieka. Najpoważniejsze z nich to borelioza i wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) powodujący niesprawność neurologiczną, konieczność długotrwałej hospitalizacji, rehabilitacji oraz często niezdolność do pracy.

CELIAKIA - jaki wpływ na jelito cienkie może mieć spożywanie glutenu?

Celiakia zwana chorobą trzewną, mająca podłoże immunologiczne, występuje u osób predysponowanych genetycznie w odpowiedzi na spożywanie glutenu.

Gluten - białko powszechnie występujące w wielu produktach pochodzenia roślinnego (pszenicy,jęczmienia, żyta i owsa).

U osób cierpiących na celiakię gluten powoduje rozwój reakcji zapalnej w obrębie jelita cienkiego, doprowadzając w konsekwencji do uszkodzenia kosmków jelitowych.
Celiakię u dzieci wykrywa się między 2-4 rokiem życia, a nawet później. Choroba ta dotyka również dorosłych, może się ujawnić na dowolnym etapie życia.
Celiakię można skutecznie leczyć wprowadzając odpowiednią dietę bezglutenową.

Bezpłatna edukacja przedporodowa

Zapraszamy kobiety ciężarne począwszy od 21. tygodnia ciąży do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach edukacji przedporodowej prowadzonych przez wykwalifikowane położne środowiskowo - rodzinne.

Kursy edukacji przedporodowej mogą odbywać się całkowicie bezpłatnie dzięki refundacji  Narodowego Funduszu Zdrowia.  Zajęcia odbywają się indywidualnie lub w zorganizowanych grupach, również w obecności ojców.

zwyrodnienia plamki AMD

Człowiek zawdzięcza prawidłowe widzenie siatkówce, czyli specjalnej błonie znajdującej się na tylnej ścianie gałki ocznej, która odbiera bodźce wzrokowe. Szczególną rolę w procesie widzenia pełni centralna część siatkówki, zwana plamką oka. To właśnie plamka odpowiada za rozpoznawanie barw oraz szczegółów i niestety to właśnie ona jest najbardziej narażona na uszkodzenia powodujące gwałtowne pogorszenie wzroku.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, czyli tzw. AMD (Age-raleted Macular Degeneration), jest przewlekłą i postępującą chorobą, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia siatkówki, a zwłaszcza plamki. Początkowe objawy choroby mogą być niecharakterystyczne. Chory gorzej widzi w nocy lub z niedużych odległości. Z czasem pojawia się falowanie i zakrzywianie widzianego obrazu, a w centrum widzenia może również pojawić się nieruchoma plama. W końcu AMD może doprowadzić do zupełnej utraty wzroku.

Częstość zachorowań na AMD zwiększa się wraz z wiekiem. W społeczeństwach zachodnich, również w Polsce, to właśnie ta choroba jest wiodącą przyczyną ślepoty u osób powyżej 55 roku życia. To już nie tylko schorzenie, ale poważny problem społeczny.

Czynnikami ryzyka są choroby układowe, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy otyłość, niewłaściwa dieta i palenie tytoniu. Niektóre uwarunkowania genetyczne sprzyjają zachorowaniom, np. osoby o jasnych, niebieskich tęczówkach chorują częściej.

Obraz widziany przez osobę zdrową                    Obraz widziany przez osobę cierpiącą na AMD

         

 

!! Co trzeba wiedzieć o koronawirusie

Żródło: Ministerstwo Zdrowia

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.