baner

Porady medyczne

ZAKAŻENIA - KLESZCZE. CO TO JEST KZM ODKLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU?

Kleszcze są nosicielami różnych chorób stanowiących zagrożenie zarówno dla zdrowia jak i życia człowieka. Najpoważniejsze z nich to borelioza i wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) powodujący niesprawność neurologiczną, konieczność długotrwałej hospitalizacji, rehabilitacji oraz często niezdolność do pracy.

CELIAKIA - jaki wpływ na jelito cienkie może mieć spożywanie glutenu?

Celiakia zwana chorobą trzewną, mająca podłoże immunologiczne, występuje u osób predysponowanych genetycznie w odpowiedzi na spożywanie glutenu.

Gluten - białko powszechnie występujące w wielu produktach pochodzenia roślinnego (pszenicy,jęczmienia, żyta i owsa).

U osób cierpiących na celiakię gluten powoduje rozwój reakcji zapalnej w obrębie jelita cienkiego, doprowadzając w konsekwencji do uszkodzenia kosmków jelitowych.
Celiakię u dzieci wykrywa się między 2-4 rokiem życia, a nawet później. Choroba ta dotyka również dorosłych, może się ujawnić na dowolnym etapie życia.
Celiakię można skutecznie leczyć wprowadzając odpowiednią dietę bezglutenową.

Bezpłatna edukacja przedporodowa

Zapraszamy kobiety ciężarne począwszy od 21. tygodnia ciąży do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach edukacji przedporodowej prowadzonych przez wykwalifikowane położne środowiskowo - rodzinne.

Kursy edukacji przedporodowej mogą odbywać się całkowicie bezpłatnie dzięki refundacji  Narodowego Funduszu Zdrowia.  Zajęcia odbywają się indywidualnie lub w zorganizowanych grupach, również w obecności ojców.

zwyrodnienia plamki AMD

Człowiek zawdzięcza prawidłowe widzenie siatkówce, czyli specjalnej błonie znajdującej się na tylnej ścianie gałki ocznej, która odbiera bodźce wzrokowe. Szczególną rolę w procesie widzenia pełni centralna część siatkówki, zwana plamką oka. To właśnie plamka odpowiada za rozpoznawanie barw oraz szczegółów i niestety to właśnie ona jest najbardziej narażona na uszkodzenia powodujące gwałtowne pogorszenie wzroku.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, czyli tzw. AMD (Age-raleted Macular Degeneration), jest przewlekłą i postępującą chorobą, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia siatkówki, a zwłaszcza plamki. Początkowe objawy choroby mogą być niecharakterystyczne. Chory gorzej widzi w nocy lub z niedużych odległości. Z czasem pojawia się falowanie i zakrzywianie widzianego obrazu, a w centrum widzenia może również pojawić się nieruchoma plama. W końcu AMD może doprowadzić do zupełnej utraty wzroku.

Częstość zachorowań na AMD zwiększa się wraz z wiekiem. W społeczeństwach zachodnich, również w Polsce, to właśnie ta choroba jest wiodącą przyczyną ślepoty u osób powyżej 55 roku życia. To już nie tylko schorzenie, ale poważny problem społeczny.

Czynnikami ryzyka są choroby układowe, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy otyłość, niewłaściwa dieta i palenie tytoniu. Niektóre uwarunkowania genetyczne sprzyjają zachorowaniom, np. osoby o jasnych, niebieskich tęczówkach chorują częściej.

Obraz widziany przez osobę zdrową                    Obraz widziany przez osobę cierpiącą na AMD

         

 

TESTY ALERGICZNE Z KRWI

Badania wskazują, że 25% naszego społeczeństwa to alergicy. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że i Ty należysz to tej grupy. 

NIE LEKCEWAŻ OBJAWÓW ALERGII, ponieważ nie leczona:

obniża odporność organizmu, zwiększa skłonność do infekcji, wzmaga powikłania po infekcji, może prowadzić do uciążliwej astmy oskrzelowej, a ta z kolei może doprowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Pierwsze objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku, także u osób dorosłych. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem alergologiem, który za pomocą odpowiednich badań ustali charakter i przyczynę alergii.