baner

Porady medyczne

ZAKAŻENIA - KLESZCZE. CO TO JEST KZM ODKLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU?

Kleszcze są nosicielami różnych chorób stanowiących zagrożenie zarówno dla zdrowia jak i życia człowieka. Najpoważniejsze z nich to borelioza i wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) powodujący niesprawność neurologiczną, konieczność długotrwałej hospitalizacji, rehabilitacji oraz często niezdolność do pracy.

CELIAKIA - jaki wpływ na jelito cienkie może mieć spożywanie glutenu?

Celiakia zwana chorobą trzewną, mająca podłoże immunologiczne, występuje u osób predysponowanych genetycznie w odpowiedzi na spożywanie glutenu.

Gluten - białko powszechnie występujące w wielu produktach pochodzenia roślinnego (pszenicy,jęczmienia, żyta i owsa).

U osób cierpiących na celiakię gluten powoduje rozwój reakcji zapalnej w obrębie jelita cienkiego, doprowadzając w konsekwencji do uszkodzenia kosmków jelitowych.
Celiakię u dzieci wykrywa się między 2-4 rokiem życia, a nawet później. Choroba ta dotyka również dorosłych, może się ujawnić na dowolnym etapie życia.
Celiakię można skutecznie leczyć wprowadzając odpowiednią dietę bezglutenową.

Bezpłatna edukacja przedporodowa

Zapraszamy kobiety ciężarne począwszy od 21. tygodnia ciąży do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach edukacji przedporodowej prowadzonych przez wykwalifikowane położne środowiskowo - rodzinne.

Kursy edukacji przedporodowej mogą odbywać się całkowicie bezpłatnie dzięki refundacji  Narodowego Funduszu Zdrowia.  Zajęcia odbywają się indywidualnie lub w zorganizowanych grupach, również w obecności ojców.

TESTY ALERGICZNE Z KRWI

Badania wskazują, że 25% naszego społeczeństwa to alergicy.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że i Ty należysz to tej grupy. 

WSZYSTKO O NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia manifestującą się wartościami ciśnienia równymi  i wyższymi od 140/90 mm Hg. Należy do chorób cywilizacyjnych i dotyczy ok. 45% wszystkich mieszkańców Europy.