A A A
baner

Metody relaksacyjne

Proponuję trzy krótkie metody relaksacji.  

 1. W tej metodzie chodzi o spokojny oddech, uzyskanie odczucia spokoju i relaksacji.

 Opis ćwiczenia. 

  1. Usiądź wygodnie, zamknij oczy.
  2. Skoncentruj się na swoim oddechu. Zwróć uwagę, jak różne wrażenia mu towarzyszą: wznoszenie się i opadanie klatki piersiowej, powietrze nieco chłodniejsze przy wdychaniu, nieco cieplejsze przy wydechu.
  3. Zatopienie się w spokojnym rytmie własnego oddechu może powodować wyciszenie i rozluźnienie, jak bujanie się na huśtawce albo w fotelu na biegunach. Pozwól by twoje płuca same narzuciły rytm oddechów i przerw między nimi.
  4. W miarę jak oddech stawać się będzie coraz bardziej miarowy, skoncentruj się na reszcie swojej osoby. Sprawdź, czy nie ma w całym ciele napiętych części, jakakolwiek mogłaby być tego przyczyna.
  5. Zadbaj aby wszystkie te napięcia zniknęły a oddech był coraz spokojniejszy. Pogrąż się teraz w  stanie swoistego oczyszczenia ciała. Przy wdechu wyobrażaj sobie, że wraz z oddechem wlewa się do Twojego ciała spokój  błogość.
  6. Poczynając od najbardziej rozluźnionej partii ciała zobacz, jak pokój ogrania coraz to nowe jego części. Niech każdy mięsień zasmakuje tego postępującego wytchnienia.
  7. Gdy otworzysz oczy, będziesz czuł się świeży, wypoczęty, spokojny i rozbudzony. Policz do trzech. Otwórz oczy.

 

 2. Opis ćwiczenia.

Usiądź wygodnie, zamknij oczy, skup się na swoim oddechu. Pozwól aby przy każdym wdechu ciało coraz bardziej się rozluźniało. Spowolnij oddech, poczuj odprężenie wszystkich mięśni. Jesteś spokojny, ale w pełni przytomny, rześki i gotów do działania. Policz do trzech, otwórz oczy.

 

3. (Nazywam to ćwiczenie „pięść”).

 Opis ćwiczenia.

 Usiądź wygodnie, zamknij oczy.

Skoncentruj się na swoim oddechu. Wyobraź sobie swoje ciało jako zaciśniętą pięść. Spokojnie oddychaj i wyobraź sobie, ę twoje ciało powoli rozluźnia się, rozchyla się jak pięść. Rozluźnia się głowa, kark, szyja ramiona, przedramiona, ręce, klatka piersiowa, plecy, brzuch i pośladki, uda, podudzia i stopy. Ciało jest rozluźnione i spokojne.

Gdy otworzysz oczy, będziesz czuł się świeży, wypoczęty, spokojny i rozbudzony. Policz do trzech. Otwórz oczy.

 

Materiał opracowany przez psycholog  mgr Grażynę Greń