A A A
baner

Rak prostaty

MOVEMBER CZYLI WĄSOPAD W DOLMEDZIE


Rak prostaty nazywany jest także rakiem gruczołu krokowego czy rakiem stercza. Charakteryzuje się łagodnym przebiegiem, czasami może rozwijać się latami i bezobjawowo. Prostata znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie pęcherza moczowego (otacza odcinek cewki moczowej). Nowotwór gruczołu krokowego dotyka zwykle mężczyzn po 60 roku życia. Dlatego wszyscy mężczyźni powinni badać się już po 45 roku życia. Natomiast Ci z grupy ryzyka, którzy odnotowali takie przypadki w rodzinie nawet po 40 roku życia. W Polsce zachorowalność na ten nowotwór systematycznie rośnie.

Co powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty?

  • Predyspozycje genetyczne - rak u bliskich krewnych zwiększa ryzyko zachorowania nawet 10-krotnie. Warto wspomnieć, że nowotwory o charakterze dziedzicznym rozwijają się często przed 55 rokiem życia.

  • Otyłość

  • Niewłaściwa dieta bogata w nasycone tłuszcze, białka, cholesterol, jednocześnie ze zbyt niską ilością selenu, witamin D i E. Dieta bogata w owoce oraz produkty zbożowe, a także w warzywa ma z kolei właściwości chroniące przed nowotworem.


Czynnikami ryzyka (choć w mniejszym stopniu) są również choroby weneryczne, wstrzemięźliwość seksualna, zapalenie dróg moczowych czy siedzący tryb życia.

Naturalnym procesem starzenia u mężczyzn jest rozrost gruczołu krokowego, dlatego nie zawsze musi mieć on podłoże nowotworowe. Ostateczną diagnozę zawsze w tym przypadku postawi lekarz.

 

Najczęstsze objawy to:

  • Częste oddawanie moczu lub trudność z trzymaniem moczu

  • Pieczenie w trakcie oddawania moczu

  • Uczucie zalegania moczu po załatwieniu się


 

BADAJ SIĘ PROFILAKTYCZNIE. Jakie badania można wykonać w przychodni Dolmed

  • Konsultacja z badaniem per rectum, tj. palcem przez odbytnicę (poradnia urologiczna)

  • Badanie USG (wykonywane podczas konsultacji urologicznej lub osobno w pracowni USG)

  • Badanie z krwi markerów nowotworów PSA (wolne i całkowite) wykonywane w naszym laboratorium czynnym już od 6:30. Badanie PSA nie wskaże jednoznacznie czy mamy do czynienia z nowotworem, gdyż jego wskaźnik może wzrosnąć w wyniku zapalenia, łagodnego rozrostu czy urazu mechanicznego. Jednak jego podwyższony poziom może oznaczać obecność komórek nowotworowych.




 

SKORZYSTAJ ZE SPECJALNEJ OFERTY W LISTOPADZIE - AKCJA MOVEMBER